KAS OLED PIISAVALT VANA?

 Lehele sisenemiseks kinnita, et oled täisealine.

 

Jah, kinnitan!
Ei, olen noorem!

Juurdepääs keelatud

Teie juurdepääs on Teie vanuse tõttu piiratud!

Veini vead

15.01.2019

Nii mitmelgi koolitustel on olnud jutu teemaks erinevad veinivead, alljärgnevalt väike lühiülevaade erinevatest olukordadest.Reeglina saab seda kindlaks teha ainult lõplikult avades,nagu restoranis avab sommeljee veini ja nuusutab ning annab Teilegi nuusutada veendumaks, et tegu on korraliku veiniga.
 
Defektsed korgid
 
Hallitus pudeli korgil on tingitud pudeli niiskest korgist ning hoidmisest erinevatel temperatuuridel. Vanematel veinidel on korgid hallitusega kaetud, kuna veine hoitakse niisketes keldrites, selline hallitus tuleb rätiga ära pühkida. Kork on niiske, kuna teda on hoitud horisontaalses asendis korgi poorid on väiksemad ja õhku juurde ei saa. Pudelit avades on tunda ja näha kas vein on korras või mitte.
 
Kui kork puruneb avanemisel on kork liiga kuiv ja pude või vana happepoolt läbi söödud. Tavaliselt on probleem avamisel kehvas korgitseris, korgitser tuleb lõpuni korki sisse keerata ja avada. Odavamate veinide puhul võivad olla ka defektsed korgid. Korgi purunemisel eemaldage tükid ning vein sobib joomiseks.
 
Kui te leiate korgi alt veinikivi, on see paremate veinide puhul täiesti tavaline nähtus. See näitab et tegu on väärika veiniga, samuti võib ilmneda sellise veini põhjaks ka sade, mis on filtreerimata veinide puhul üsna levinud.
 
 
Vead veinis
 
Oksüdatsioon tekib õhu liiga kiirel juurdepääsul veinile, pudelit hoitakse püsti, kork on kuivanud ja õhu juurdepääs veinile suur. Selle tunneb ära juba veini lõhnast- oksüdeerumine, äädikas ja välimuses -pruun telliskivi.
Korgi desinfitseerimisel korgi pragude ja aukude vahele jäänud kemikaalidest võib tulla nn. korgiviga. Sellisel puhul on veini aroomis tunda mädamuna haisu ja hallitanud vana kartulikotti.
Selliseid probleemid on välistatud, kui pudelil on metallist keeratav või klaasist kork.
Kui Teie ostetud veini iseloom tundub veider, siis pöörduge julgelt tagasi müüa juurde. Reeglina vahetavad müüjad vigased tooted välja.
 
Inga Hermanson
Junior Sommeljee nr 433
 
Tekst kokku pandud ajakirjanduse alustel.