KAS OLED PIISAVALT VANA?

 Lehele sisenemiseks kinnita, et oled täisealine.

 

Jah, kinnitan!
Ei, olen noorem!

Juurdepääs keelatud

Teie juurdepääs on Teie vanuse tõttu piiratud!

Oktoberfest

22.09.2018
Kõik sai alguse sellest, et kuningas Ludwig I abiellus Saxony-Hildburghausen printsess Theresega 12.10.1810. Kõik Müncheni kodanikud olid kutsutud tähistama kuninglikku sündmust. Hobuste võiduajamine lõpetas piduliku sündmuse. Kuid otsus korrata võiduajamisi järgmisel aastal tõi kaasa Oktoberfesti traditsiooni.
 
1811 aasta oli lisaks hobuste võiduajamisele ka Baierimaa põllumajandamise edendamiseks suur põllumajandusnäitus. Viimane hobuste võiduajamine toimus 1960.aastal, kuid põllumajandusnäitust korraldatakse Oktoberfesti raames iga 3 aasta tagant.
 
Esimestel aastakümnetel oli lõbustuste valik hõre. Alles 1818. aastal loodi esimene karusell ja kiiged. Külalised kustutasid janu väikestes õllekannudest, mis peagi kiiresti kasvasid. 1896 aastal tekkisid esimesed õlletelgid ja saalid, mis asusid õlletehaste tagaküljel. Pakutavate karusellide valik tõusis juba 1870 aastal.
 
1933 aastast kasutatakse festivali sümbolina sinise-valge ruudulist Baierimaa lippu
Alates 1950. aastast on festival alati avatud sama traditsioonilise protseduuriga: Esimese Oktoberfesti õllevaadi avamine kell 12.00, Müncheni linnapea kuulutab sega "O'zapft on!“.
 
Oktoberfesti õlu peab vastama Reinheitsgebot'ile (saksa õllepuhtuse seadus) ja olema valmistatud Müncheni linnapiirides. Selline õlu kannab tähistust “Oktoberfest Beer” ja on Müncheni õlletehaste klubi registreeritud kaubamärk, klubi koosneb kuuest õlletehastest. Õlut kannavad ette teenindajad Baierimaa traditsioonilistes rahvariietes drindlis ja lederhosen´nites (nahast põlvpüksid).
 
2005.aastast on väljatöötatud reeglid, mis teevad festivalist peresõbraliku ettevõtmise. Kuni kella 18.00 mängib telkides ja väljakul enamasti rahvamuusika. Pärastlõunat mängitav muusika on piiratud 85 detsibelliga.
Pidustused on ära jäetud 24 korral, sõja või epideemiate tõttu.
26.09.1980 toimus festivalil pommiplahvatus kus surma sai 3 ja vigastada mitusada inimest. See on ainus vägivaldne juhtum festivali 200 aastases ajaloos.
 
 
Oktoberfest on maailmasuurim rahvapidu mis toimub Münchenis septembri keskpaigast kuni oktoobri esimese nädalavahetuseni. Ürituse käigus valatakse välja miljoneid liitrit õlut, nauditakse erinevaid aktratsioone ja lõbustusi.
Seda kõike mis kohapeal toimub on päris keeruline paari reaga paberile panna. Igal juhul kui teil tekkib võimalus külastada Oktooberfesti- tehke seda????
 
"Ein Prosit der Gemütlichkeit"!
 
Tekst kokku pandud ajakirjanduse alusel.