KAS OLED PIISAVALT VANA?

 Lehele sisenemiseks kinnita, et oled täisealine.

 

Jah, kinnitan!
Ei, olen noorem!

Juurdepääs keelatud

Teie juurdepääs on Teie vanuse tõttu piiratud!

Moscato

09.05.2019

Seda viinamarjasorti peetakse üheks maailma vanimaks ja seda on kasvatatud Vahemere piirkonnas üle 3000 aasta. Moscatoi viinamarjad ei pruugi olla üheks suureks rahvus-vaheliseks klassikaks, kuid selle ajalugu on mitu korda pikem kui näiteks sellisel uustulnukal nagu Cabernet Sauvignon. Viinamarjade päritolu ei ole täiesti selge, arvatakse, et Moscatoi viinamarjad pärinevad iidsest kreekast ja roomast. Klassikalised kirjanikud nagu Columella ja Pliny vanem, on kirjeldanud väga magusat ja mesilastele atraktiivset viinamarja.

Roomlased tõid esimesed viinapuud Lõuna-Prantsusmaale enne 1300-ndat aastat, kus see õitses sai kuulsust ja nime ümber Languedoc-i küla, domineeris Roussillonis kuni 19. sajandini. See võib olla kõige vanem tuntud sort, sest see on esimene dokumenteeritud sort Prantsusmaal Alsace'is, Itaalias Piemontes ja juba 1100. aastatel Saksamaal.

Moscato' perekond sisaldab üle 200 sordi, mis kuuluvad Vitis vinifera liikidesse, mida on kasutatakse veinitootmises ning rosina- ja lauaviinamarjadena kogu maailmas juba sajandeid. Nende värvid ulatuvad valgest (näiteks Moscato Ottonel), kollaseni (Moscato Giallo) ja roosani (Moscato rosa del Trentino), ning mustani (Moscato Hamburg),

Iga muskaat toodab peene varieeruvusega veine, millel on selge, intensiivne, aromaatne, roosiline-magus ja kergesti tuvastatav Moscatoi lõhn, mis on ebatavaline enamiku veinisortide puhul. Muskaatide perekonnas on kaks peamist haru, millest üks põhineb Moscato Blancil ja teine Moscato Alexandrial.

Veini stiilid varieeruvad kergest ja kuivast, madala alkoholisisaldusega vahuveinidest, kuni väga magusate, paksude ja alkohoolsete kangestatud jookideni.

Kuigi Moscato viinamarjad hõlmavad rohkem kui 200 liiki viinamarju, on mõned olulised sordid, mida kasutatakse peamiselt veinivalmistamisel, veinid on enamasti valged, kuid saadaval on roosad ja punased versioonid.

Enam levinud marjad...

Moscato Blancs a Petits (valge Moscato väikeste marjadega)-seda peetakse üldiselt perekonna parimaks, värvus varieerub valgest roosani ja tumepunasest pruunini. Kuna see on nii laialt levinud, on see tuntud paljude erinevate nimede all.

Alexandria Moscato- see on väga iidne sort, millel on kõrge saagikus ning vähese happe ja kõrge suhkrusisaldusega viinamarjad, mis toodavad ülimalt iseloomulikke veine.

Moscato Ottonel-see on Ida-Euroopa sort, mida kasutatakse dessertveinide valmistamiseks peamiselt Austrias ja Horvaatias ning kuivades veinides Austrias ja Ungaris.

Hamburgi Moscato- kasvatatakse peamiselt lauaviinamarjaks

Millised stiilid ...

Sparkling Moscato d’Asti - see veini stiil on kõige populaarsem Itaalias, kus seda nimetatakse Moscato d'Astiks. See magus, kihisev vein on uskumatult aromaatne, madala alkoholisisaldusega. Selle valmistamisel kasutatakse populaarset Moscato Blanc'i (tuntud ka kui Moscato blanc a Petits Grains). Teine veini versioon on roosa Moscato d’Asti, mida toodetakse ka Moscato Blanc viinamarjast ja roosa värvi andmiseks segatakse Merloti viinamarju.

Esimest korda on kirjeldatud on kirjeldatud Moscato d`Asti tootmist kirjeldatud aastal 1606, vein osutus väga edukaks.

Moscato Still - on vähem levinud versioon veinist, mis on toodetud Moscato Blanc'i või Zibbibo viinamarjade abil. Need Moscato veinid on kuivad valged veinid ja neil on kõrgem alkoholisisaldus.

Dessert Moscato - veinid valmistatakse tavaliselt Moscateli viinamarjadest (tuntud ka kui Aleksandria Moscato), ka Orange Moscato viinamarju kasutatakse nende veinide valmistamisel. Veinidel on paks, õline tekstuur ja sügavam tuhm kollane värv. Dessert Moscato veinid valmistatakse Lõuna-Prantsusmaal, Lõuna-Hispaanias, Austraalias ja Ameerika Ühendriikides ning sageli kasutatakse veini väärindamiseks tammevaate.

Moscato veinid on eelkõige tavalised magusad, kerged ja värskendavad valged veinid. Nende eriline aroom ja maitse eristavad neid teistest veinidest.

Ükskõik mis Moscatoi viinamarju kasutatakse oma lemmik Moscato veini tootmiseks, on see kindlasti värske, mahlakas ja elav.

Mille juurde ..

Moscato on mitmekülgne ja keeruline????, olgu siis aperitiivi, dessertveinina või segatud kokteiliks. Paari pandud puuviljadega või tulise toiduga.

Parim tarbida noorelt, Moscato tuleb serveerida hästi jahutatud, see on hea kaaslane värskete marjakookide, õuna magustoitude, suvesalatite, sefiiri kookide juurde. Sobib eriti hästi ka vürtsika Aasia köögiga, sest veini magusus rikastab vürtsikat toitu ja vürtsid armastavad Moscatot.

Juustudest sobivad värsked pehmed juustud nagu kreemine Brie, kuni keskmise tugevusega juustud nagu Pecorino Romano.

Sünonüümid .....

Moscato Blanc à Petit Grains, Moscatel Fino, Moscatel Branco, Moscatel Galego Branco,Moschato Lefko, Gelber Muskateller või Muskateller, Frontignan

Hea teada ...

Moscato Bianco mängib domineerivat rolli vähemalt 13 Itaalia DOC ja DOCG veinis. Seda kasutatakse veinide valmistamiseks Itaalias. Moscato d'Asti konsortsium loodi 1932. aastal, kaks aastat enne Barolo't.

Sargamuskotaly (Kollane Moscato) on üks Ungari Tokaij valmistamisel kasutatav mari.

Moscatoi vein oli Avignoni paavstide lemmik, Paavst Clement V ( 1264- 1314) oli veinihuviline tema käsul rajati 70 hektari suurune Moscato viinamarjaistandus.

Kui Teile meeldivad aromaatsed ja magusad veinid, mis on kerged ja milles on vähe alkoholi siis ilmselt on see Moscato. Kuid ettevaatust üks klaasike sisaldab rohkelt kaloreid 110-170 kcal. ????, enamus neist kaloritest on viinamarja suhkrute süsivesikud.

Veini populaarsus noorte hip-hopi kunstnike hulgas nagu Nelly ja Drake tõi Moscato veini uue tõusu,ning vanade fännide meelespidamiseks algatas http://www.gallofamily.com/ 2012. aastal Moscato päeva mida tähistatakse 9. mail

Moscato on ideaalne lõuna-, peolaudadel ja kõikide nende vahel - nii et kui sa pole seda varem proovinud, on Moscato päev suurepärane võimalus selleks #MoscatoDay .

Inga Hermanson
Junior Sommeljee nr 433
 
Tekst kokku pandud ajakirjanduse alustel.